Բյուջեի կատարման վերաբերյալ Էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկանքը ներկայացնելով` ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ նախարարությունն ունի օրենքով հաստատված 13 ծրագիր եւ 58 միջոցառում, սակայն փաստացի իրականացվել է 12 ծրագիր եւ 63 միջոցառում: Նախարարության տարեկան բյուջեն սահմանվել էր 42,2 մլրդ դրամ, սակայն փաստացի իրականացվել է 53 մլրդ դրամի ծախս: Տարվա ընթացքում ճշտված պլանը կազմել է 55,7 մլրդ դրամ: Ճշտված պլանի նկատմամբ կատարողականը կազմել է 95 տոկոս: «Եթե համեմատենք 2020 թվականի հետ, ապա Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեն ավելացել է շուրջ 22,5 տոկոսով»,- արձանագրել է նախարարը:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը փորձել է հասկանալ, թե որն է ընթացքում Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեի ճշտման եւ հավելյալ գումար հատկացնելու պատճառը:
Նախարարի պարզաբանմամբ կա երկու հիմնական պատճառ. հաճախ նախարարության կողմից իրականացվող սուբսիդավորման ծրագրերն ավելի մեծ պահանջարկ ունեն, քան պլանավորված էր, եւ տարվա վերջին հավելյալ գումարի պահանջ է լինում: Հաջորդը` տարվա ընթացքում տնտեսության այս կամ այն ճյուղին աջակցելու հարցեր են առաջանում, եւ այս ավելացումների մի մասը նաեւ դրանով է պայմանավորված:
«Եթե մենք տնտեսությունից ավելի փող ենք հավաքում, եւ մյուս կողմից այդ փողը չենք ծախսում, ապա Ձեր կարծիքով այս համատեքստում ավելի հարկեր հավաքելը նպատակահարմար է ու ճի՞շտ, եւ արդյոք դա տնտեսությանն ավելի շատ օգնո՞ւմ է, թե` վնասում»,- նման հարց է հնչեցրել Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը:
Կարեւորելով հարցադրումը` նախարարը նշել է, որ պատասխանն այս հարցում միանշանակ չէ: «Անցած տարի մեր քաղաքականությունը տնտեսության վրա ունեցել է զսպող ազդեցություն, այսինքն` բյուջետային ազդակը եղել է 2,1 եւ այդ կետով զսպող ազդեցություն ենք ունեցել: Կարելի է հարցնել` սա լա՞վ է, թե` վատ: Կարծում եմ` եթե անցած տարվա համատեքստում նայենք, լավ է, քանի որ եթե այդ զսպող ազդեցությունը չունենայինք, ավելի մեծ գնաճ կունենայինք: Այստեղ այլ հարցեր էլ են առաջանում` արդյո՞ք հարկում ենք այն ճիշտ ոլորտներում, որոնք գերտաքացած են: Այստեղ պատասխանը միանշանակ չէ»,- նշել է Ֆինանսների նախարարը: Այս համատեքստում Վահե Հովհաննիսյանը կարեւորել է հարկային համակարգն առավել ճկուն դարձնելը, որ հնարավոր լինի ավելի արագ արձագանքել տնտեսության արագ փոփոխվող միջավայրին:
Անդրադառնալով այս տարվա առաջին երեք ամիսների կատարողականին` նախարարն ընդգծել է, որ կա կատարողականների խնդիր, ինչը, սակայն, միայն կատարման խնդիր չէ, այլ մասամբ պայմանավորված է եռամսյակային պլանավորման խնդիրներով: «Անցած տարի էլ ունեինք նման վիճակ, բայց տարվա վերջում այդ կատարողականների ցուցանիշներն էականորեն բարելավվեցին, եւ մենք ունեինք շատ ավելի լավ ցուցանիշներ, քան նախորդ տարիներին: Քաղաքականության շնորհիվ տարեցտարի այս ցուցանիշները բարելավվելու ենք: Կապիտալ ծախսերի մասով մեր պլաններն առաջանցիկ տեմպերով են առաջ գնում, եւ մեր կարողությունների զարգացումը կարեւոր մարտահրավեր է: Այս ուղղությամբ էլ մենք հիմա ջանքեր ենք գործադրում, որ մյուս տարի նաեւ նոր մեխանիզմներ ներդնենք այն գերատեսչություններում, որոնք կապիտալ ներդրումներ կատարող են»,- փաստել է զեկուցողը: Նախարարը խոսել է նաեւ կապիտալ ներդրումների մասով իրականացված եւ մարդկային ներուժի ու կարողությունների զարգացման հարցում առաջիկայում նախատեսվող քայլերի մասին:
Պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը կարծիք է հայտնել, որ հիմնարար հարց է քննարկվում` եթե հարկերը հավաքվում են, ապա ինչո՞ւ չեն ծախսվում: Պատգամավորն ընդգծել է, որ կա զգալի լիկվիդայնության խնդիր:
«Նախորդ տարի Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը եղել է 12,6 տոկոս, որն Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներով չորրորդ ամենաբարձր ցուցանիշն է աշխարհում: Այս տարվա առաջին եռամսյակում էլ աճի տեմպը պահպանվում է` կազմելով 12,2 տոկոս»,- ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների` մայիսի 30-ի համատեղ նիստի ընթացքում` ներկայացնելով ոլորտի  նախորդ տարվա կատարողականը:
Ներդրումների վերաբերյալ նախարարը հայտնել է, որ նախորդ տարի, ըստ միջանկյալ տվյալների, ունեցել ենք 1 տրիլիոն 845 մլրդ դրամի համախառն կուտակում, իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ կազմել է մոտ 1 մլրդ դոլար, որը ՀՆԱ-ի 5/13 տոկոսն է:
Նախարարի խոսքով նախապես պլանավորված մոտ 42 մլրդ դրամի փոխարեն ոլորտում կատարողականը կազմել է 53 մլրդ 116 մլն դրամ:
Հաշվետու տարում նախարարությունը չի իրականացրել 2 ծրագիր, որոնց համար նախատեսված գումարը վերաբաշխվել է:
Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ նախորդ տարի Հայաստան է ժամանել մոտ 1 մլն 660 հազար զբոսաշրջիկ, կատարվել են զգալի ներդրումներ ենթակառուցվածքներում: «Մենք պլանավորում ենք ընդլայնել այս ծրագիրը` զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման ուղղությամբ, եւ մոտավորապես 20 զբոսաշրջային կլաստերի զարգացման ծրագիր է պատրաստվում, որն արդեն մեր հաջորդ տարիների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով հաստատվել է»,- ասել է նախարարը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նախարարից հետաքրքրվել է` կա՞ արդյոք նման դեպք, երբ իրատեսական եւ հեռանկարային ծրագիրը չի իրականացվում ֆինանսների բացակայության պատճառով: Պատգամավորը նշել է, որ երբեմն նման բողոքներ լինում են գերատեսչությունների կողմից բյուջետային քննարկումների ժամանակ:
«Բնականաբար, կան մշտական քննարկումներ: Երբեմն լինում է այնպես, որ որեւէ ծրագիր չի հաստատվում նույնիսկ լավ հիմնավորված լինելու պարագայում` հաշվի առնելով առաջնահերթությունները եւ բյուջետային սահմանափակումները: Մենք շատ հաճախ ենք խոսում Ֆինանսների նախարարի հետ, թե ինչպես կարելի է բարելավել բյուջետային գործընթացը, որպեսզի  ի վերջո ունենանք շատ ավելի շատ նախագծեր, որոնք ընդգծված են Կառավարության ծրագրում եւ գտնվում են «բահը պատրաստ» վիճակում, որ կարող են ցանկացած պահի, երբ ֆինանսական ռեսուրսների հնարավորություն կա, մտնեն իրագործման փուլը: Եվ այդտեղ պոտենցիալ տեսնում ենք, որ բյուջետային գործընթացը կարող է լավանալ»,- ասել է նախարարը եւ հավելել, որ նախարարությունը պատրաստում է նախագծերը, հիմնավորում, եւ այն պահին, երբ Կառավարությունը դա հաստատում է, գործընկերների հետ պարզում են ֆինանսավորման հնարավոր աղբյուրները: Նախարարի խոսքով դա կարող է լինել ընթացիկ կամ հաջորդ բյուջետային տարում: «Պետք է ասեմ, որ մենք տեսնում ենք մեծ պոտենցիալ կապիտալ ծախսերն ավելի լավ պլանավորելու եւ կատարելու մեջ, եւ դա փորձում ենք հանրային Ներդրումային կոմիտեի գործիքն ամբողջությամբ աշխատացնելու միջոցով»,- ասել է նա:

At the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Economic Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs chaired by Babken Tunyan and Gevorg Papoyan, the debates on the execution of the state budget 2022 continued.
Presenting the information of the Ministry of Economy regarding the implementation of the budget, the RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan noted that the Ministry has 13 programmes and 58 measures approved by the law, but 12 programmes and 63 measures were actually implemented. The annual budget of the Ministry was set at 42.2 billion drams, but actually 53 billion drams were spent. During the year, the specified plan was 55.7 billion drams. Performance against the revised plan was 95%. “If we compare with 2020, the budget of the Ministry of Economy has increased by 22.5%,” the Minister noted.
During the Q&A session, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan tried to understand the reason for correcting the budget of the Ministry of Economy and allocating additional money.
According to the Minister, there are two main reasons: often the subsidy programmes implemented by the Ministry have a greater demand than planned, and at the end of the year there is a demand for additional money. Next, issues of supporting this or that branch of the economy arise during the year, and part of these increases is conditioned by this.
“If we collect more money from the economy and on the other hand we don’t spend that money, do you think it is appropriate and right to collect more taxes in this context, and does it help or harm the economy?” the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan asked.
Emphasizing the question, the Minister noted that the answer in this matter is equivocal. “Last year, our policy had a restraining impact on the economy, that is, the budget impulse was 2.1, and we had a restraining impact on that point. One may ask, is this good or bad? I think if we look at it in the context of last year, it’s good, because if we didn’t have that restraining impact, we would have had higher inflation. Other questions arise here: are we taxing the right sectors that are overheated? Here the answer is unequivocal,” the Minister of Finance said. In this context, Vahe Hovhannisyan highlighted making the tax system more flexible.
Touching upon the performance of the first three months of this year, the Minister underlined that there is a performance problem, which, however, is not only a performance problem, but is partly caused by quarterly planning problems. The Minister also spoke about the steps taken in terms of capital investments and the steps planned in the near future regarding the development of human potential and abilities.
The deputy Artur Khachatryan opined that a fundamental question is being debated: if taxes are collected, why are they not spent? The deputy underscored that there is a significant liquidity problem.
“Last year, the real growth of Armenia’s GDP was 12.6%, which according to the International Monetary Fund is the fourth highest index in the world. In the first quarter of this year, the rate of growth is maintained, amounting to 12.2%,” the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said during the joint sitting of the NA Standing Committees on Economic Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs on May 30, presenting the performance of the sector last year.
Regarding investments, the Minister said that last year, according to interim data, we had a total accumulation of 1 trillion 845 billion drams, and the volume of foreign direct investments for the first time in the history of Armenia amounted to about 1 billion dollars, which is 5/13% of the GDP.
According to the Minister, instead of the previously planned 42 billion drams, the performance in the sector amounted to 53 billion 116 million drams.
In the financial year, the Ministry did not implement 2 projects, for which the funds were redistributed.
Vahan Kerobyan informed that about 1 million 660 thousand tourists arrived in Armenia last year, considerable investments were made in infrastructures.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan inquired from the Minister if there is such a case when the realistic and prospective plan is not implemented due to lack of finances. The deputy noted that sometimes such complaints are made by the departments during budget debates.
The Minister added that the Ministry prepares the projects, substantiates them, and when the Government approves it, they find out the possible sources of financing with their partners. According to the Minister, it could be in the current or the next budget year.